top of page

Claes Bang

Claes Bang behøver ingen videre præsentation. Han har allerede skabt et navn for sig selv med sine mange roller inden for film, tv og teater. Bag det markant flotte udseende lurer en nerve, der gør hans præstationer nærværende og autentiske, om det så er som førsteelsker, hyggefar eller stjernepsykopat.

imdb.png

Kendt for

Claes Bang er bl.a. kendt for sin hovedrolle i den svenske produktion The Square, som vandt Guldpalmen ved Cannes filmfestivalen 2017 ligesom den var nomineret til både en Golden Globe og en Oscar i 2018. Claes blev samtidig rost for sin imponerende præstation af både instruktøren Ruben Östlund samt den internationale og danske presse og vandt som den første dansker nogensinde en European Film Award for bedste mandlige hovedrolle. Derudover kendes han fra en lang række internationale produktioner som Dracula, The Affair, Picture of Lies, The Northman og Bad Sisters. 

Film
  • Det Stockholmske Blodbad, Kong Christian, Mikael Håfström, 2024

  • The Master and Margarita, 2023

  • It Is In Us All, som Jack Considine, Antonia Campbell-Hughes, TBA

  • The Northman, som Fjölnir, Robert Eggers, 2022

  • The Danish Boys, som Stefan, 2019

  • Picture of Lies, Guiuseppe Capotondi, HanWay, 2019

  • The Last Vermeer, Joseph Piller, 2019

  • The Bay of Silence, Will, Silent Bay Productions

  • Den nye fru Keller, Lakeshore Entertainment

  • The Glass Room, Infilm

  • Lyrebird, Imperativ Underholdning

  • The Girl in the Spider's Web, Sony/MGM/Yellow Bird/Pascal, 2018e

  • The Square, Plattform Produktion AB, Ruben Östlund, 2017

  • Young Sophie Bell, Klaus, spillefilm, Breidablick-film, Amanda Adolfsson, 2014

  • Rettet Raffi, Henry Wiese, spillefilm, Mimi&Crow, Arend Agthe, 2014

  • Lærkevej, Per, Spillefilm, Cosmo, Mogens Hagedorn, 2011

  • Jungle Child, Brandon, spillefilm, UFA, Roland Suso Richter, 2010

  • Blå Mænd, Lars, Spillefilm, Fridtjof Film, Rasmus Heide, 2008

  • Nynne, Henrik, Spillefilm, Angel, Jonas Elmer, 2005

  • En Soap, Mand 2, Spillefilm, Nimbus Film, Pernille Fischer, 2005

  • Far til fire, Lærer, Spillefilm, Asa Fim, Klaus Bjerre, 2004

  • Zeitgeist, John T, Regel #1, spillefilm, Oliver Kanafani, 2002

  • Under Overfladen, Jesper, Spillefilm, Thura, Morten Køhlert, 1998

  • Når mor kommer hjem, Politimand, spillefilm, Thura, Lone Scherfig, 1997

Teater
TV serier/streaming
  • The New Look, Hans von Dincklage, 2024

  • Bad Sisters, as John Paul Williams, 2022

  • The Outlaws (tv-serie), som The Dean, 2021

  • Dracula, BBC/Netflix, 2020

  • The Affair, sæson 5, Sasha Mann, HBO, 2019

  • Soko Köln, rolle Jens Jensen, instr: Ulrike Hamacher, ZDF 2016

  • Sibel & Max, Tobias Olsen, ndf/ZDF, diverse, 2015

  • Sibel & Max, Tobias Olsen, ndF/ZDF, F. Herzoogenrath, H. Schmidt, U. Hamacher, 2014

  • Überleben an der Scheidungsfront, Lars Knudsen, Ziegler Film, Titus Selge, 2013

  • Schöne Bescherung, Micha, UFA Fiction, Oliver Schmitz, 2013

  • Broen, Claudio, Filmlance, Katrine Windfeld, 2012

  • Dicte, Arne Bay, Miso, Kasper Barfod, 2012

  • SOKO Wismar, Urmas Saavi, Cinecentrum/ZDF, Hans Blumenberg, 2011

  • Kustenwache, Tomas Jorgenson, ZDF/Opalfilm, Frauke Thielecke, 2010

  • Borgen, Spindoctor, DR, Rumle Hammerich, 2009

  • 2900 Happiness, Hans Holm, borgmester, Nordisk Film, Diverse instruktører, 2009

  • 2900 Happiness, Hans Holm, borgmester, Nordisk Film, Diverse instruktører, 2008

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, forskellige instruktører, 2007

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, forskellige instruktører, 2006

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, forskellige instruktører, 2005

  • Der Landarzt, Jørn, ZDF, 2002

  • Langt fra Las Vegas, Dennis, TV2, Jonas Elmer, 2002

  • Nikolaj og Julie, Kevin, DR, Martin Schmidt, 2002

  • Rejseholdet, Villy, DR, Charlotte Sieling, 2001

  • Hotellet, Kriminalassistent, TV2, 2000

  • Skjulte Spor, Preben, TV3, 2000

  • Alle Tiders Eventyr, Udyret, TV2, 2000

  • Madsen & CO, Henrik, DR, Piv Bernt, 1999

  • Taxa, Kommissær, DR, 1998

  • Cappucino, Theis, DR, 1990

Kort film
  • Min Arm, Monolog, Edison Teatret, Mads M. Nielsen, 2017

  • Medea, rolle Jason, instr: Jens Albinus, Husets Teater, 2016

  • Sidst på dagen er vi alle mennesker, Betty Nansen Teatret/Edison, Nicolei Faber, 2016

  • The Evil/Ondskaben, Monolog, St. James Theatre, Julie Pauline Wieth, 2015

  • L'histoire du soldat, Djævelen/fortælleren,  Copenhagen Phil, Kasper Sejersen, 2014

  • Min Arm, Monolog, Team Teatret, Mads M. Nielsen, 2014

  • The Evil/Onskaben, Eric, Monolog, The Riverside Studios, Julie Wieth, 2014

  • Snow, Grøn, Husets Teater, Alexa Ther, 2014

  • Æblet, Ronni, Mammutteatret, Maria K. Sunesen, 2013

  • Squash, Chrtistian, Får 302, Pernille Sørensen, 2012

  • Lykkebjørn, Nikolaj, Folketeatret, Madeleine Rønn jul, 2012

  • Ondskaben, Erik, Folketeatret, Julie pauline Wieth, 2012

  • Svømning som hunde, Johann, Folketeatret, Anders Lundorph, 2011

  • I morgen i Qatar, Wüntrop, Husets Teater, Alexa Ther, 2010

  • Sauna, Bjørn, Faar 302, Moqi, 2010

  • Håndværkerne, Karl, Aalborg Teater, Thomas Bendixen, 2010

  • Ondskaben, Erik, Nørregade Teatret, Julie Wieth, 2009

  • Ondskaben, Erik, Docken, Julie Wieth, 2009

  • Blekingegade, Holger Jensen, Husets Teater, Simon Boberg, 2009

  • Happy Days, Willie, Hamletscenen, Lars Engel, 2008

  • Privatliv, Victor, Grønnegården, Christoffer Berdal, 2008

  • Familien Gregersen - hele historien, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2008

  • Idioten, Rogozjin, Aarhus Teater, Rune David Grue, 2007

  • Ondskaben, Erik, Kanonhalløj, Julie Wieth, 2007

  • Rene linjer, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2007

  • Den Grønne Elevator, Jakob, Kanonhalløj, Christoffer Berdal, 2006

  • Faste Forhold, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2006

  • Ondskaben, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2006

  • Nattur, Han, Husets Teater, Morten Kirkskov, 2005

  • Visse Hensyn, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2005

  • Ondskaben, Erik, Folketeatret, Julie Wieth, 2004

  • Hamlet, Rosenkrantz, Kronborg, Lars Engel, 2004

  • De Lærde Damer, Vadius, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2004

  • Jorden rundt på 80 dage, Diverse, Aalborg Teater, Per Smedegaard, 2004

  • Skamdrup, Vamdrup, Hans-Erik, Skyldrup, Aalborg Teater, Jens August Wille, 2003

  • Boblerne i Bækken, Morten, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2003

  • Købmanden Fra Venedig, Lorenzo, Aalborg Teater, Madeleine Rønn Juul, 2003

  • Ondskaben, Erik, Aalborg Teater, Julie Wieth, 2002

  • Kiss me Kate, Hank Calloway, Aalborg Teater, Mikala Bjarnov Lage, 2002

  • Ondskaben, Erik, Aalborg Teater, Julie Wieth, 2002

  • Fruen Fra Havet, Den Fremmede, Aalborg Teater, Peter Weiss, 2002

  • Revisoren, Diverse, Aalborg Teater, Peter Weiss, 2001

  • Jean de France, Tjeneren, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2001

  • Dansemus, Albert Halling, Aarhus Teater, Madeleine Rønn Juul, 2001

  • Vennebogen, Georg,  Aarhus Teater, Asger Bonfils, 2001

  • Håndværkerne, Diverse, Husets Teater, Geir Sveaass, 2000

  • Leg Med Ild, Knud, Styhr og Kjær, Kristine H. Olsen, 1999

  • La Dispute, Mesrin, Husets Teater, Henriette Nielsen, 1999

  • Kondylomer, Anders, Kaleidoskop, Mikkel HM Hansen, 1998

  • Pelleas og Melissande, Pelleas, Kaleidoskop, Tine Gybel, 1997

  • Freden, Diverse, Det Danske Teater, Geir Sveaass, 1997

  • En Ren Formalitet, Kommisæren, Statens Teater Skole, 1997

  • Tudseavariet, Faderen, Skægspire, Kirsten Cenius, 1996

  • For livet Peter, Far, Bullitt Film, Martin Reinhard, 2012

  • Bastarden, Benjamin, Karoline Lyngbye, 2009

  • Make my day, Doctor, M&M, Pelle, 2008

  • Finale, Max, Nikolaj Monberg, 1998

Showreel - Claes

Get in touch

Jeg vender tilbage ASAP!

bottom of page