Claes Bang

Skuespiller

 

Claes Bang behøver ingen videre præsentation. Han har allerede skabt et navn for sig selv med sine mange roller inden for dansk film, tv og teater. Bag det markant flotte udseende lurer en nerve, der gør hans præstationer nærværende og autentiske, om det så er som førsteelsker, hyggefar eller stjernepsykopat.


Han har de seneste år arbejdet en del i udlandet - specielt Sverige og Tyskland - men er nu tilbage på det danske marked.

Claes Bang spiller hovedrollen i den svenske produktion The Square, som vandt Guldpalmen ved Cannes filmfestivalen 2017 ligesom den var nomineret til både en Golden Globe og en Oscar i 2018. Claes blev samtidig rost for sin imponerende præstation af både instruktøren Ruben Östlund samt den internationale og danske presse og vandt som den første dansker nogensinde en European Film Award for bedste mandlige hovedrolle.

CV:

 

FILM:

  • The Burnt Orange Heresy, Guiuseppe Capotondi, HanWay, 2019

  • The Bay of Silence, Will, Silent Bay Productions

  • The New Mrs. Keller, Lakeshore Entertainment

  • The Glass Room, Infilm

  • Lyrebird, Imperative Entertainment

  • The Girl in the Spider's Web, Sony/MGM/Yellow Bird/Pascal, 2018e

  • The Square, Plattform Produktion AB, Ruben Östlund, 2017

  • Young Sophie Bell, Klaus, Feature Film, Breidablick Film, Amanda Adolfsson, 2014

  • Rettet Raffi, Henry Wiese, Feature Film, Mimi&Crow, Arend Agthe, 2014

  • Lærkevej, Per, Feature Film, Cosmo, Mogens Hagedorn, 2011

  • Jungle Child, Brandon, Feature Film, UFA, Roland Suso Richter, 2010

  • Blå Mænd, Lars, Feature Film, Fridtjof Film, Rasmus Heide, 2008

  • Nynne, Henrik, Feature Film, Angel, Jonas Elmer, 2005

  • En Soap, Mand 2, Feature Film, Nimbus Film, Pernille Fischer, 2005

  • Far til fire, Lærer, Feature Film, Asa Fim, Klaus Bjerre, 2004

  • Zeitgeist, John T, Regel #1, Feature Film, Oliver Kanafani, 2002

  • Under Overfladen, Jesper, Feature Film, Thura, Morten Køhlert, 1998

  • Når mor kommer hjem, Politimand, Feature Film, Thura, Lone Scherfig, 1997

 

TV / STREAMING: 

  • Dracula, BBC/Netflix, 2020

  • The Affair, season 5, Sasha Mann, HBO, 2019

  • Soko Köln, rolle Jens Jensen, instr: Ulrike Hamacher, ZDF 2016

  • Sibel & Max, Tobias Olsen, ndf/ZDF, various, 2015

  • Sibel & Max, Tobias Olsen, ndF/ZDF, F. Herzoogenrath, H. Schmidt, U. Hamacher, 2014

  • Überleben an der Scheidungsfront, Lars Knudsen, Ziegler Film, Titus Selge, 2013

  • Schöne Bescherung, Micha, UFA Fiction, Oliver Schmitz, 2013

  • Broen, Claudio, Filmlance, Katrine Windfeld, 2012

  • Dicte, Arne Bay, Miso, Kasper Barfod, 2012

  • SOKO Wismar, Urmas Saavi, Cinecentrum/ZDF, Hans Blumenberg, 2011

  • Kustenwache, Tomas Jorgenson, ZDF/Opalfilm, Frauke Thielecke, 2010

  • Borgen, Spindoctor, DR, Rumle Hammerich, 2009

  • 2900 Happiness, Hans Holm, Mayor, Nordisk Film, Various Directors, 2009

  • 2900 Happiness, Hans Holm, Mayor, Nordisk Film, Various Directors, 2008

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, Various Directors, 2007

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, Various Directors, 2006

  • Anna Pihl, Martin, Cosmo, Various Directors, 2005

  • Der Landarzt, Jørn, ZDF, 2002

  • Langt fra Las Vegas, Dennis, TV2, Jonas Elmer, 2002

  • Nikolaj og Julie, Kevin, DR, Martin Schmidt, 2002

  • Rejseholdet, Villy, DR, Charlotte Sieling, 2001

  • Hotellet, Kriminalassistent, TV2, 2000

  • Skjulte Spor, Preben, TV3, 2000

  • Alle Tiders Eventyr, Udyret, TV2, 2000

  • Madsen & CO, Henrik, DR, Piv Bernt, 1999

  • Taxa, Kommissær, DR, 1998

  • Cappucino, Theis, DR, 1996

 

 

TEATER:

  • Min Arm, Monolog, Edison Teatret, Mads M. Nielsen, 2017

  • Medea, rolle Jason, instr: Jens Albinus, Husets Teater, 2016

  • Sidst på dagen er vi alle mennesker, Betty Nansen Teatret/Edison, Nicolei Faber, 2016

  • The Evil/Ondskaben, Monolog, St. James Theatre, Julie Pauline Wieth, 2015

  • L'histoire du soldat, The Devil/Narrator,  Copenhagen Phil, Kasper Sejersen, 2014

  • Min Arm, Monolog, Team Teatret, Mads M. Nielsen, 2014

  • The Evil/Onskaben, Eric, Monolog, The Riverside Studios, Julie Wieth, 2014

  • Snow, Grøn, Husets Teater, Alexa Ther, 2014

  • The Apple, Ronni, Mammutteatret, Maria K. Sunesen, 2013

  • Squash, Chrtistian, Får 302, Pernille Sørensen, 2012

  • Lykkebjørn, Nikolaj, Folketeatret, Madeleine Rønn Jul, 2012

  • Ondskaben, Erik, Folketeatret, Julie pauline Wieth, 2012

  • Swimming like dogs, Johann, Folketeatret, Anders Lundorph, 2011

  • Tommorrow in Qatar, Wüntrop, Husets Teater, Alexa Ther, 2010

  • Sauna, Bjoern, Faar 302, Moqi, 2010

  • Håndværkerne, Karl, Aalborg Teater, Thomas Bendixen, 2010

  • Ondskaben, Erik, Nørregade Teatret, Julie Wieth, 2009

  • Ondskaben, Erik, Docken, Julie Wieth, 2009

  • Blekingegade, Holger Jensen, Husets Teater, Simon Boberg, 2009

  • Happy Days, Willie, Hamletscenen, Lars Engel, 2008

  • Privatliv, Victor, Grønnegården, Christoffer Berdal, 2008

  • Familien Gregersen - hele historien, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2008

  • Idioten, Rogozjin, Aarhus Teater, Rune David Grue, 2007

  • Ondskaben, Erik, Kanonhalløj, Julie Wieth, 2007

  • Rene linjer, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2007

  • Den Grønne Elevator, Jakob, Kanonhalløj, Christoffer Berdal, 2006

  • Faste Forhold, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2006

  • Ondskaben, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2006

  • Nattur, Han, Husets Teater, Morten Kirkskov, 2005

  • Visse Hensyn, Erik, Aarhus Teater, Christoffer Berdal, 2005

  • Ondskaben, Erik, Folketeatret, Julie Wieth, 2004

  • Hamlet, Rosenkrantz, Kronborg, Lars Engel, 2004

  • De Lærde Damer, Vadius, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2004

  • Jorden rundt på 80 dage, Various, Aalborg Teater, Per Smedegaard, 2004

  • Skamdrup, Vamdrup, Hans-Erik, Skyldrup, Aalborg Teater, Jens August Wille, 2003

  • Boblerne i Bækken, Morten, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2003

  • Købmanden Fra Venedig, Lorenzo, Aalborg Teater, Madeleine Rønn Juul, 2003

  • Ondskaben, Erik, Aalborg Teater, Julie Wieth, 2002

  • Kiss me Kate, Hank Calloway, Aalborg Teater, Mikala Bjarnov Lage, 2002

  • Ondskaben, Erik, Aalborg Teater, Julie Wieth, 2002

  • Fruen Fra Havet, Den Fremmede, Aalborg Teater, Peter Weiss, 2002

  • Revisoren, Various, Aalborg Teater, Peter Weiss, 2001

  • Jean de France, Tjeneren, Aalborg Teater, Geir Sveaass, 2001

  • Dansemus, Albert Halling, Aarhus Teater, Madeleine Rønn Juul, 2001

  • Vennebogen, Georg,  Aarhus Teater, Asger Bonfils, 2001

  • Håndværkerne, Various, Husets Teater, Geir Sveaass, 2000

  • Leg Med Ild, Knud, Styhr og Kjær, Kristine H. Olsen, 1999

  • La Dispute, Mesrin, Husets Teater, Henriette Nielsen, 1999

  • Kondylomer, Anders, Kaleidoskop, Mikkel H M Hansen, 1998

  • Pelleas og Melissande, Pelleas, Kaleidoskop, Tine Gybel, 1997

  • Freden, Various, Det Danske Teater, Geir Sveaass, 1997

  • En Ren Formalitet, Kommisæren, Statens Teater Skole, 1997

  • Tudseakvariet, Faderen, Skægspire, Kirsten Cenius, 1996

 

KORTFILM:

  • For livet Peter, Far, Bullitt Film, Martin Reinhard, 2012

  • Bastarden, Benjamin, Karoline Lyngbye, 2009

  • Make my day, Doctor, M&M, Pelle, 2008

  • Finale, Max, Nikolaj Monberg, 1998